ÇAĞDAŞ ORTAM
 
 

TARKAN


Tarkan Tevetoğlu (d. 17 Ekim 1972), Türk şarkıcı ve şarkı yazarı. Batı Almanyanın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü, 1986da ailesiyle beraber Türkiyeye geldi ve müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürselde ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992nin son aylarında ilk stüdyo albümü Yine Sensizi piyasaya sürdü ve albümdeki "Kıl Oldum" şarkısıyla çıkış yaptı. 1994te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin ve 1998de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari başarı yakaladı. Ölürüm Sana albümünden çıkan "Şımarık" singleı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı. 1998de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı. 1999da piyasaya sürdüğü toplama albümü Tarkan, çeşitli ülkelerden platin ve altın sertifikalar kazandı. 2001de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karmadaki "Kuzu Kuzu, "Hüp" ve "Verme" şarkılarını kliplendirdi. İki yıl sonra çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı yakaladı, 2006da Come Closer adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı. "Bounce" ve "Start the Fire", albümden çıkan singlelar oldu. Tarkan, bir yıl sonra, altıncı stüdyo albümü Metamorfozu yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi. 2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiyede yılın en çok satan albümü oldu. 2016da Tarkan, Türk Sanat Müziği albümü Ahde Vefayı piyasaya sürdü.

Müzikal projelerinin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Tarkan, Türk basını tarafından "Megastar", dünya basını tarafından "Popun Prensi" ve "Boğazın Prensi" olarak anılmaktadır. Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır ve ödülleri arasında, on dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ile bir Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2014